Executive Chef™ Sink Rack, Stainless Steel
PartKOHK6001ST
MFG6001-ST
Description
Kohler® Sink Rack, Executive Chef™, 17-5/8 in Length, 14-1/4 in Width, 1 in Height, Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
- Fits in the left bowl of the K-5931 and K-5932 Executive Chef kitchen sinks
- Helps protect sink surface from daily wear
- Dishwasher-safe
- Rubber feet provide added protection
Protect the beauty of your Executive Chef sink with a sink rack. Designed to conveniently fit the left bowl, this rack helps safeguard your fragile dishes and protects the sink's surface.
| Type | Rack |
| Collection | Executive Chef™ |
| Color Family | Stainless |
| Finish/Color | Stainless Steel |
| Color | Stainless Steel |
| Finish | Stainless Steel |
| Height | 1 in |
| Length | 17-5/8 in |
| Material | Stainless Steel |
| Width | 14-1/4 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181500 |
| Alternate Part Number 1 | K-6001-ST |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 650531354747 |
| Manufacturer Part Number | 6001-ST |
1 Year Limited
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Executive Chef™ Sink Rack, Stainless Steel

