Memoirs® One Piece Toilet With Seat, ADA, Floor Mount, 12 in Rough, Elongated Bowl, Left Hand Lever, 1.28 gpf, White
PartKOHK6428WHT
MFG6428-0
Description
Kohler® Toilet, 1-Piece, Memoirs® Comfort Height® Collection, 1.28 gpf Flush, Compact Elongated Bowl, 16-1/2 in Rim Height, 12 in Rough-In, 2-1/8 in Trapway, Floor Mounting, AquaPiston® Flushing System, 3 in Flush Valve, 12-1/4 in W Bowl, 18-1/4 in W x 28-1/4 in D x 27-3/4 in H Overall, Vitreous China, White
Price/Availability Accessible On Login
- One-piece toilets integrate the tank and bowl into a seamless, easy-to-clean design
- Compact elongated bowl offers added comfort while occupying the same space as a round-front bowl
- Comfort Heightfeature offers chair-height seating that makes sitting down and standing up easier for most adults
- Skirted trapway simplifies cleaning
- Patented ReadyLock installation system, a simple solution for skirted toilets, saves time, hassle, and eliminates the need to drill into the floor for standard 12 in (305 mm) rough-in
- Coordinates with other products in the Memoirs collection
- Easy-to-flush canister design requires less force to actuate than a 3 in (76 mm) flapper, and has 90% less exposed seal material which resists conditions that cause wear, tear, shrinkage and swelling
- Eligible for consumer rebates in some municipalities
- Quiet-Close compact elongated lid and seat prevents slamming
- Quick-Release functionality allows seat to be removed easily from toilet for convenient cleaning
Inspired by elegant architecture and featuring crisp lines, this Memoirs collection toilet with Stately design delivers functionality and water savings--as well as traditional style. A high-efficiency 1.28 gal flush offers up to 16,500 gal of water savings per year (versus a 3.5 gal toilet) without sacrificing performance. The included seat, positioned at chair height for your comfort, features technology for noiseless closing and easy cleaning.
| Type | One Piece |
| Flush Handle | Left Hand Lever |
| Number of Functions | Single Flush |
| Mounting Type | Floor |
| Bowl Shape | Elongated |
| Color Family | White |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Collection | Memoirs® |
| Flush Rate | 1.28 gpf |
| Rough-In Size | 12 in |
| Seat Yes/No | Yes |
| Finish/Color | White |
| Bowl Dimensions | 12-1/4 in W |
| Flush Valve Size | 3 in |
| Flushing System | AquaPiston® |
| Gallons per Flush | 1.28 gpf |
| Material | Vitreous China |
| Overall Dimensions | 27-3/4 in H x 18-1/4 in W x 28-1/4 in D |
| Rim Height | 16-1/2 in |
| Trapway Size | 2-1/8 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181505 |
| Alternate Part Number 1 | K-6428-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612382290 |
| Manufacturer Part Number | 6428-0 |
Glenbury™ Quiet-Close™ with Grip-Tight Seat and Standard Left Hand Polished Chrome Trip Lever
1 Year Limited
ADA Compliant|ANSI A117.1|ASME A112.19.2/CSA B45.1|CSA B651|CEC Certified|DOE Energy Policy Act 1992|EPA WaterSense® Certified|ICC|OBC Compliant
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Memoirs® One Piece Toilet With Seat, ADA, Floor Mount, 12 in Rough, Elongated Bowl, Left Hand Lever, 1.28 gpf, White

