Undertone® Utility Sink, 1 Basin, 23 x 17-1/2 in, Under Mount, 18 ga Satin Steel, Stainless
PartKOHK6661
MFG6661-NA
Description
Kohler®, 6661-NA, Utility Sink, Undertone® Collection, Rectangular Shape, 21-1/4 in Bowl Length, 15-3/4 in Bowl Width, 11-5/16 in Bowl Depth, 1-1/2 in Drain Opening, 1 Bowls, 23 in L x 17-1/2 in W x 11-5/8 in H Overall, Undermount Mounting, Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
- 27 in (686 mm) minimum base cabinet width
- Single bowl
- 11-1/4 in depth provides generous workspace
- Rear drain placement increases cabinet storage space underneath sink
The Undertone utility sink is an ideal choice for kitchens and laundry areas. Constructed from durable stainless steel, this deep basin offers generous room for household tasks. An engineered sound-absorption system significantly reduces dishwashing and disposal noise.
| Type | Utility |
| Mounting Type | Under |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Length Range | 23 to 26 in |
| Overall Width Range | 14 to 18-5/16 in |
| Material | 18 ga Stainless Steel |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Undertone® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Satin |
| Bowl Depth | 11-5/16 in |
| Bowl Length | 21-1/4 in |
| Bowl Width | 15-3/4 in |
| Drain Opening Size | 1-1/2 in |
| Number of Bowls | 1 |
| Overall Dimensions | 23 in L x 17-1/2 in W x 11-5/8 in H |
| Overall Length | 23 in |
| Overall Width | 17-1/2 in |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-6661-NA |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 650531636317 |
| Manufacturer Part Number | 6661-NA |
Installation Hardware
Lifetime Limited
ASME A112.19.3/CSA B45.4
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Undertone® Utility Sink, 1 Basin, 23 x 17-1/2 in, Under Mount, 18 ga Satin Steel, Stainless

