Clearflo Bath Drain Full Kit, Trip Lever, PVC, Vibrant Brushed Nickel
PartKOHK7213BN
MFG7213-BN
Description
Kohler® Cable Bath Drain, Series: 7213, 19-3/4 in Height, 3 in Width, PVC, For Use with: 14 to 16 in D Baths, Whirlpools and BubbleMassage™ Air Baths, Vibrant® Brushed Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- External 27 in (686 mm) length cable
- No internal linkages, reducing the potential for clogging
Complete your bath, Bubble Massage™ air bath, or whirlpool with the sleek Clearflo bath drain. The PVC piping includes a metal control handle and cable-activated bath drain, designed to complement a variety of baths. Above- or below-the-floor options offer you flexibility for installation.
| Type | Full Kit |
| Color Family | Nickel |
| Action | Trip Lever |
| Material | PVC |
| Collection | Clearflo |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Nickel |
| Finish | Vibrant Brushed Nickel |
| Height | 19-3/4 in |
| Mounting Type | Push On |
| Series | Clearflo |
| Suitable For Use With | 14 to 16 in Deep Baths, Whirlpools and BubbleMassage™ Air Baths |
| Width | 3 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181605 |
| Alternate Part Number 1 | K-7213-BN |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 650531420169 |
| Manufacturer Part Number | 7213-BN |
PVC Tee, 27 in Cable and SCH 40 PVC Tubing
Limited Lifetime
ASME A112.18.2/CSA B125.2
For baths 14 in (356 mm) to 21 in (533 mm) deep from the center of the bath overflow outlet to the center of the bath drain outlet
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Clearflo Bath Drain Full Kit, Trip Lever, PVC, Vibrant Brushed Nickel

