Artifacts® Toilet Paper Holder, Wall Mount, Vibrant Brushed Moderne Brass
PartKOHK725732MB
MFG72573-2MB
Description
Kohler® Toilet Paper Holder, Pivoting, Series: 72573, Artifacts® Collection, 2-5/8 in Height, 8-7/8 in Width, 6 in Depth, Metal, Vibrant® Brushed Moderne Brass
Price/Availability Accessible On Login
- Coordinates with other products in the Artifacts collection
Create a look all your own with the KOHLER® Artifacts collection. Timeless and classic in its inspiration, Artifacts allows you to coordinate faucets, accessories, showering, and finishes to express your personal style. This toilet paper holder combines quality craftsmanship with a vintage artisan design to lend character and authenticity to your space. It uses an innovative pivot mechanism that simplifies changing paper rolls.
| Type | Toilet Paper Holder |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Mounting Type | Wall |
| Color Family | Brass |
| Collection | Artifacts® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Number of Dispensers | 1 |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Moderne Brass |
| Depth | 6 in |
| Height | 2-5/8 in |
| Material | Metal |
| Series | 72573 |
| Width | 8-7/8 in |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 7.9 in |
| Package Height | 3 in |
| UNSPSC | 30181610 |
| Package Length | 9.6 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612886583 |
| Manufacturer Part Number | 72573-2MB |
Installation Hardware
Lifetime Limited
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Artifacts® Toilet Paper Holder, Wall Mount, Vibrant Brushed Moderne Brass

