Artifacts® Toilet Paper Holder, Wall Mount, Vibrant Brushed Bronze
PartKOHK72576BV
MFG72576-BV
Description
Kohler® Toilet Tissue Carriage, Artifacts®, 6-5/16 in Height, 6-3/4 in Length, 6-3/4 in Width, Wall Mount, Metal, Vibrant® Brushed Bronze
Price/Availability Accessible On Login
- Vertical holder makes changing toilet paper quick and simple
- Coordinates with other products in the Artifacts collection
Create a look all your own with the Artifacts collection. Timeless and classic in its inspiration, Artifacts allows you to coordinate faucets, accessories, showering, and finishes to express your personal style. This toilet tissue holder combines quality craftsmanship with a vintage artisan design to lend character and authenticity to your space. It uses an innovative pivot mechanism that simplifies changing tissue rolls.
| Type | Toilet Paper Holder |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Mounting Type | Wall |
| Color Family | Bronze |
| Collection | Artifacts® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Number of Dispensers | 1 |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Bronze |
| Height | 6-5/16 in |
| Length | 6-3/4 in |
| Material | Metal |
| Width | 6-3/4 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181610 |
| Alternate Part Number 1 | K-72576-BV |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612166388 |
| Manufacturer Part Number | 72576-BV |
Tools and Installation Template
Limited Lifetime
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Artifacts® Toilet Paper Holder, Wall Mount, Vibrant Brushed Bronze

