Shower Arm & Flange, Ceiling Mount, 6 in L, Matte Black
PartKOHK7394BL
MFG7394-BL
Description
Kohler® Shower Arm and Flange, Ceiling Mount, Series: 7394, 6-3/8 in Arm Length, 2-1/4 in Arm Width, For Use with: Overhead Rainhead, 1/2 in NPT, Brass, Matte Black, 6-3/8 in H
Price/Availability Accessible On Login
- 6 in shower arm
Designed to install directly to the ceiling of your bath or shower, this straight Shower arm provides a solid mount for a variety of rain-simulating shower heads. It features brass construction for durability and includes a decorative flange.
| Type | Arm & Flange |
| Mounting Type | Ceiling |
| Color Family | Black |
| Arm Length | 6 in |
| Finish/Color | Matte Black |
| Arm Width | 2-1/4 in |
| Dimensions | 6-3/8 in H |
| Material | Brass |
| Series | 7394 |
| Specifications | 1/2 in NPT |
| Suitable For Use With | Overhead Rainhead |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181800 |
| Alternate Part Number 1 | K-7394-BL |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612584021 |
| Manufacturer Part Number | 7394-BL |
Decorative Flange
Lifetime Limited
ASME A112.18.1/CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Shower Arm & Flange, Ceiling Mount, 6 in L, Matte Black

