MasterShower® Shower Arm & Flange, Ceiling Mount, 3 in L, Vibrant Brushed Nickel
PartKOHK7396BN
MFG7396-BN
Description
Kohler® Shower Arm and Flange, Ceiling Mount, Series: 7396, MasterShower®, 3-3/4 in Arm Length, 2-1/4 in Arm Width, For Use with: Overhead Rainhead, 1/2 in NPT, Brass, Vibrant® Brushed Nickel
Pace_Price_Availability_Accessible_On_Login
- 3 in straight shower arm
Designed to install directly to the ceiling of your bath or shower, this straight Shower arm provides a solid mount for a variety of rain-simulating shower heads. It features brass construction for durability and includes a decorative flange. Available in an array of colors to match any bathroom decor.
| Type | Arm & Flange |
| Mounting Type | Ceiling |
| Color Family | Nickel |
| Arm Length | 3 in |
| Collection | MasterShower® |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Nickel |
| Arm Width | 2-1/4 in |
| Dimensions | 2-1/4 in H |
| Material | Brass |
| Series | 7396 |
| Specifications | 1/2 in NPT |
| Suitable For Use With | Overhead Rainhead |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181800 |
| Alternate Part Number 1 | K-7396-BN |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 087206347009 |
| Manufacturer Part Number | 7396-BN |
Decorative Flange
Limited Lifetime
ASME A112.18.1/CSA B125.1
Pace_Price_Availability_Accessible_On_Login

Kohler®MasterShower® Shower Arm & Flange, Ceiling Mount, 3 in L, Vibrant Brushed Nickel

