Cairn® Single Bowl Kitchen Sink, Under Mount, 33-1/2 x 18-5/16 in, 9-1/2 in Bowl Depth, Neoroc® Composite, Matte Black
PartKOHK8206CM1
MFG8206-CM1
Description
Kohler®, 8206-CM1, Kitchen Sink, Cairn® Collection, Rectangular Shape, 30-9/16 in Bowl Length, 15-3/8 in Bowl Width, 9-1/2 in Bowl Depth, 3-7/8 in Drain Opening, 1 Bowls, 33-1/2 in L x 18-5/16 in W x 10-1/8 in H Overall, Undermount Mounting, Neoroc® Composite, Matte Black
Price/Availability Accessible On Login
- 36 in minimum base cabinet width
- Single bowl
- 9-1/2 in (241 mm) depth provides generous workspace
- Offset drain increases workspace in the sink and storage space underneath
With soft French curves, the Cairn® sink offers transitional style to suit contemporary and traditional kitchens alike. The Cairn® sink is made of Kohler® Neoroc®, a matte-finish composite material designed for extreme durability and unmatched beauty. Richly colored to complement any countertop, Neoroc® resists scratches, stains and fading and is highly heat -and impact-resistant. This sink includes a bottom basin rack to keep the surface looking new.
| Type | Kitchen |
| Mounting Type | Under |
| Number of Bowls | 1 |
| Overall Length Range | 33 to 33-3/4 in |
| Overall Width Range | 18 to 18-15/16 in |
| Bowl Depth | 9-1/2 in |
| Color Family | Black |
| Material | Neoroc® Composite |
| Collection | Cairn® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Matte Black |
| Bowl Length | 30-9/16 in |
| Bowl Width | 15-3/8 in |
| Drain Opening Size | 3-7/8 in |
| Overall Dimensions | 33-1/2 in L x 18-5/16 in W x 10-1/8 in H |
| Overall Length | 33-1/2 in |
| Overall Width | 18-5/16 in |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-8206-CM1 |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612434838 |
| Manufacturer Part Number | 8206-CM1 |
(1) Large Bottom Basin Rack, Cut-Out Templates and Installation Clips
Limited Lifetime
CSA B45.5|IAPMO Z124
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Cairn® Single Bowl Kitchen Sink, Under Mount, 33-1/2 x 18-5/16 in, 9-1/2 in Bowl Depth, Neoroc® Composite, Matte Black

