Triton® Bowe® Utility Sink Faucet, Wall Mount, ADA, 2-Hole, 2 Blade Handle, Polished Chrome
PartKOHK820T205AFACP
MFG820T20-5AFA-CP
Description
Kohler® Bathroom Sink Faucet, Series: 820T20-5AFA, Triton® Bowe® Collection, 1.8 gpm Flow Rate, 8 in Center Distance, 11 in Spout Reach, Metal Wristblade Lever Handle, 1/2 in Connection, NPT Connection, 1/4 Turn Full Brass Ceramic, 11 in L x 12-13/16 in W x 4-3/16 in H Dimensions, Brass, Polished Chrome, Commercial Commercial/Residential
Price/Availability Accessible On Login
- 8 in (203 mm) widespread faucet holes
- 1.8 gpm (6.8 lpm) maximum flow rate at 60 psi (4.14 bar)
With a practical design and solid brass construction, Triton® Bowe® faucets are an exceptional value. This competitively priced Triton® Bowe® sink faucet features an 11 in rigid spout in polished chrome.
| Type | Utility Sink |
| Collection | Triton® Bowe® |
| Color Family | Chrome |
| Handle Type | Blade |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Faucet Holes | 2 |
| Number of Handles | 2 |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Center Distance | 8 in |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | NPT |
| Dimensions | 11 in L x 12-13/16 in W x 4-3/16 in H |
| Flow Rate | 1.8 gpm |
| Material | Brass |
| Series | 820T20-5AFA |
| Spout Reach | 11 in |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Valve/Cartridge Type | 1/4 Turn Full Brass Ceramic |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181700 |
| Alternate Part Number 1 | K-820T20-5AFA-CP |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612701381 |
| Manufacturer Part Number | 820T20-5AFA-CP |
1 year Limited
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|CEC Certified|CSA B651|DOE - Energy Policy Act 1992|ICC/ANSI A117.1|NSF/ANSI 61/372|OBC Code
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Triton® Bowe® Utility Sink Faucet, Wall Mount, ADA, 2-Hole, 2 Blade Handle, Polished Chrome

