Rite-Temp® Pressure Balancing Cartridge
PartKOHK8305
MFG8305-NA
Description
Kohler® Pressure Balancing Cartridge, Rite-Temp®, 2-1/2 in W x 4-11/16 in H
Price/Availability Accessible On Login
- 5.0 gpm (18.9 lpm) maximum flow rate at 45 psi (3.1 bar)
- Single lever design cycles from off through cold to hot
- Antiscald protection
- One-piece cartridge design simplifies installation and maintenance
- Adjustable high-temperature limit stop to control maximum water temperature
- Requires trim and any K-8300 valve body to complete installation (sold separately)
- Pressure-balancing diaphragm technology maintains outlet temperature within +/-3 deg F during water pressure fluctuations
The new Kohler® Rite-Temp® valve system sets new standards for ease of installation, application versatility and long-term reliability, simplifying your plumbing project and providing maximum flexibility for future changes or upgrades. The new Kohler® Rite-Temp® pressure-balance cartridge can be ordered separately or as a complete valve and cartridge kit (K-8304).
| Type | Cartridge |
| Collection | Rite-Temp® |
| Dimensions | 2-1/2 in W x 4-11/16 in H |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 2.55 in |
| Package Height | 2.55 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Alternate Part Number 1 | K-8305-NA |
| Package Length | 5.05 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612369307 |
| Manufacturer Part Number | 8305-NA |
Mud Guard
Limited Lifetime
ASSE 1016|ASME A112.1016|CSA B125.16
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Rite-Temp® Pressure Balancing Cartridge

