Kingston™ Toilet Bowl, ADA, Wall Mount, Elongated, White
PartKOHK84434WHT
MFG84434-0
Description
Kohler®, 84434-0, Toilet Bowl, Series: K-84434, Kelston Collection, 1.6, 1.28 gpf Gallons per Flush, Elongated Shape, 10-1/2 x 7-7/8 in Water Surface, 15 in Rim Height, 11-1/4 in Rough-In, 2-5/16 in Trapway, 1-1/2 in Inlet Spud, Wall Mounting, 15 in Height, 15-9/16 in Width, 26-1/16 in Depth, Vitreous China, White, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Elongated bowl offers added room and comfort
- Siphon jet
- 1.28 or 1.6 gpf (4.8 or 6.0 lpf) depending on flushometer specified
With its contemporary design aesthetics, this Kingston three-bolt commercial toilet bowl operates at either 1.28 or 1.6 gpf and can replace Sifton and Stratton three-bolt wall-mount bowls which operate only at 3.5 gpf. This added flushing flexibility allows the Kingston bowl to be installed throughout the country and in all municipalities. Elevate your experience with KOHLER®.
| Mounting Type | Wall |
| Bowl Shape | Elongated |
| Color Family | White |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Collection | Kingston™ |
| Rough-In Size | 11-1/4 in |
| Seat Yes/No | No |
| Finish/Color | White |
| Depth | 26-1/16 in |
| Domestic/Import | Import |
| Gallons per Flush | 1.6, 1.28 gpf |
| Height | 15 in |
| Inlet Spud Size | 1-1/2 in |
| Material | Vitreous China |
| Rim Height | 15 in |
| Series | K-84434 |
| Shape | Elongated |
| Trapway Size | 2-5/16 in |
| Water Surface Area | 10-1/2 x 7-7/8 in |
| Width | 15-9/16 in |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 15.13 in |
| Package Height | 30.94 in |
| Alternate Part Number 1 | K-84434-0 |
| Package Length | 18.12 in |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711132796 |
| Manufacturer Part Number | 84434-0 |
1 Year
OBC/CSA Compliant|CEC Compliant|ASME A112.19.2/CSA B45.1|ADA Compliant|PROP65
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Kingston™ Toilet Bowl, ADA, Wall Mount, Elongated, White

