Wellworth® Universal Trip Lever, ADA, Vibrant Brushed Nickel
PartKOHK9379BN
MFG9379-BN
Description
Kohler® Trip Lever, Left/Right Hand, Series: 9379, Wellworth®, 3-1/4 in Arm Length, Metal, Vibrant® Brushed Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- Coordinates with other products in the Wellworth collection
Bring graceful lines and a streamlined design to your bathroom with Wellworth accessories, which incorporate a contemporary sensibility. This sturdy metal trip lever is designed for use with Wellworth and Highline® two-piece toilets and works in either left -or right-hand configurations.
| Type | Universal |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Wellworth® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Nickel |
| Arm Length | 3-1/4 in |
| Height | 1.6 in |
| Length | 3.2 in |
| Material | Metal |
| Series | 9379 |
| Width | 9.4 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181500 |
| Alternate Part Number 1 | K-9379-BN |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 650531962508 |
| Manufacturer Part Number | 9379-BN |
1 Year Limited
ADA Compliant|ANSI A117.1|ASME A112.18.1/CSA B125.1|CSA B651|ICC
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Wellworth® Universal Trip Lever, ADA, Vibrant Brushed Nickel

