Juvenile™ Ultra Toilet Bowl, ADA, Floor Mount, 10 or 12 in Rough, Elongated, White
PartKOHK96059WHT
MFG96059-0
Description
Kohler®, 96059-0, Bowl, Series: 96059, Juvenile™ Ultra Collection, 1.6 Gallons per Flush, Elongated Shape, 7 x 10 in Water Surface, 13-3/4 in Rim Height, 10 or 12 in Rough-In, 2-1/8 in Trapway, 1-1/2 in Inlet Spud, Floor Mounting, 13-3/4 in Height, 14-5/8 in Width, 25-15/16 in Depth, Vitreous China, White
Price/Availability Accessible On Login
- 1.0 gpf (3.8 lpf), 1.1 gpf (4.2 lpf), 1.28 (4.8 lpf), or 1.6 gpf (6.0 lpf) depending on flushometer specified
- Also available with antimicrobial finish K-96059-SS
Ideal for school construction and remodeling, the Juvenile™ Ultra floor-mount flushometer bowl features a revolutionary flushing engine and refined aesthetic design. Measuring 13-3/4 in to the top of the rim, the Juvenile Ultra meets both ADA and Texas Accessibility Standard (TAS) height requirements for elementary school children, 5 through 8 years old. The Ultra engine represents a breakthrough in flush performance, tolerating a wide range of water supply conditions found in R&R and new construction. The Juvenile Ultra is listed from 1.1 to 1.6 gpf but can operate at 1.0 gpf, and performs well at every flush interval.
| Mounting Type | Floor |
| Bowl Shape | Elongated |
| Color Family | White |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Collection | Juvenile™ Ultra |
| Rough-In Size | 10 or 12 in |
| Seat Yes/No | No |
| Finish/Color | White |
| Depth | 25-15/16 in |
| Flush Handle | Flushometer |
| Flush Rate | 1.1 to 1.6 gpf |
| Gallons per Flush | 1.1 to 1.6 gpf |
| Height | 13-3/4 in |
| Inlet Spud Size | 1-1/2 in |
| Material | Vitreous China |
| Rim Height | 13-3/4 in |
| Series | 96059 |
| Shape | Elongated |
| Trapway Size | 2-1/8 in |
| Type | Toilet Bowl |
| Water Surface Area | 7 x 10 in |
| Width | 14-5/8 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181511 |
| Alternate Part Number 1 | K-96059-0 |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612549068 |
| Manufacturer Part Number | 96059-0 |
Top Spud, Bolt Cap and Accessory Pack
1 Year Limited
ADA Compliant|ASME A112.19.2|California Energy Commission (CEC)|CALGreen|CSA B651/B45.1|Colorado SB 14-103|DOE - Energy Policy Act 1992|EPA WaterSense® Certified|ICC/ANSI A117.1|LEED® Green Building Rating System|OBC Certified
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Juvenile™ Ultra Toilet Bowl, ADA, Floor Mount, 10 or 12 in Rough, Elongated, White

