Artifacts® Pull-Down Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1-Hole, Vibrant Stainless
PartKOHK99261VS
MFG99261-VS
Description
Kohler® Kitchen Sink Faucet, Artifacts®, 1.5 gpm, High-Arc Spout, 7-5/8 in Spout Reach, 16 in Spout Height, Turned Lever, 1 Handles, 1 Faucet Holes, 3/8 in, Compression, Spray Pattern: Pull-Out, Function: Traditional, 3-1/4 in Maximum Deck Thickness, Deck Mount, Ceramic Disc Valve/Cartridge, 7-5/8 in L x 2-5/8 in W x 16 in H, Metal, Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
- Unique three-function pull-down sprayhead allows you to tackle kitchen tasks such as cleaning, rinsing, and filling with Sweep spray, BerrySoft spray and aerated stream
- ProMotion technology's light, quiet braided hose and swiveling ball joint make the pull-down sprayhead easier and more comfortable to use
- MasterClean sprayface features an easy-to-clean surface that withstands mineral buildup and maximizes spray performance
- High-arch 360 rotating swing spout offers vertical clearance for tall cookware and pitchers
- Single lever handle is simple to use and makes adjusting water temperature easy
- Temperature memory allows faucet to be turned on and off at the temperature set during prior usage
- 1.5 gpm (5.7 lpm) maximum flow rate at 60 psi (4.14 bar)
- DockNetik secure docking system locks sprayhead into place when not in use
The Artifacts faucet collection brings you classic designs reimagined in fresh new ways for various task areas of the kitchen. This Artifacts kitchen sink faucet displays vintage style with its high-arch spout and turned lever handle. The three-function pull-down spray head has you covered for a range of tasks: BerrySoft spray for food prep; an aerated stream for filling pots; and Sweep™ spray for cleaning. Kohler®'s DockNetik™ docking system secures the spray head to the spout using magnetic force.
| Type | Kitchen |
| Color Family | Stainless |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Pull-Down |
| Side Spray (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 1 |
| Collection | Artifacts® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Vibrant Stainless |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 7-5/8 in L x 2-5/8 in W x 16 in H |
| Flow Rate | 1.8 gpm |
| Function | Traditional |
| Material | Metal |
| Maximum Deck Thickness | 3-1/4 in |
| Spout Height | 16 in |
| Spout Reach | 7-5/8 in |
| Spout Type | High-Arc |
| Spray Pattern | Pull-Out |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181700 |
| Alternate Part Number 1 | K-99261-VS |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612348470 |
| Manufacturer Part Number | 99261-VS |
Limited Lifetime
ADA Compliant|ANSI A117.1|ASME A112.18.1|CEC Certified|CSA B651/B125.1|DOE Energy Policy Act 1992|ICC|NSF 61/372|US Federal and State Material Regulations
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Artifacts® Pull-Down Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1-Hole, Vibrant Stainless

