Purist® Tub & Shower Diverter Trim, ADA, Lever Handle, Matte Black
PartKOHKT144914BL
MFGT14491-4-BL
Description
Kohler® Transfer Valve Trim, Series: T14491-4, Purist®, 1 Handles, Lever, 3-7/8 in Dia x 4-1/4 in D Trim, Transfer Valve/Cartridge, Hand Shower Yes/No: No, Wall Mount, Metal, Matte Black, Commercial
Price/Availability Accessible On Login
- Single handle controls flow to outlets
- Valve (sold separately) can be configured on site for 2- or 3-outlet operation
- Complements Purist faucets and accessories
- Trim only, requires K-728-K two- or three-way transfer valve, or K-737-K two- or three-way diverter valve (sold separately)
Purist® faucets and accessories combine simple, architectural forms with sensual design lines and careful detailing. Capturing the style of minimalist design, this Purist® valve trim features an ergonomic cross handle for easy control. Pair this trim with a MasterShower® 2 or 3-way transfer valve to create a personalized shower experience.
| Type | Diverter Trim |
| Color Family | Black |
| Collection | Purist® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Matte Black |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Height | 3.3 in |
| Length | 14.4 in |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Series | T14491-4 |
| Trim Size | 3-7/8 in Dia x 4-1/4 in D |
| Valve/Cartridge Type | Transfer |
| Width | 20.75 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181810 |
| Alternate Part Number 1 | K-T14491-4-BL |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612588111 |
| Manufacturer Part Number | T14491-4-BL |
Faceplate with Handle
Lifetime Limited
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|CSA B651|ICC/ANSI A117.1|OBC Compliant
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Purist® Tub & Shower Diverter Trim, ADA, Lever Handle, Matte Black

