113 Rectangular Extension
PartNDS1136
MFG113-6
Description
NDSĀ® Extension, Series: Standard, 19 in Length, 14 in Width, 6 in Height, Polyolefin Body, Black, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
Our Pro Series valve boxes were designed for the professional contractor and heavy-duty use, and offer superior strength for non-residential and utility applications. All Pro Series Valve Boxes and lids are manufactured in Lindsay, California, and contain UV inhibitors to prevent discoloration and cracking. Competitive Benefits: Thicker wall dimensions for increased strength and durability, Reinforced covers for heavier loads, Reinforced ribs offer exceptional sidewall strength, Stainless steel nut on boxes for bolt-down capability, Overlapping covers prevent dirt and grass from settling between body and cover Our Pro Series valve boxes were designed for the professional contractor and heavy-duty use, and offer superior strength for non-residential and utility applications. All Pro Series Valve Boxes and lids are manufactured in Lindsay, California, and contain UV inhibitors to prevent discoloration and cracking. Competitive Benefits: Thicker wall dimensions for increased strength and durability, Reinforced covers for heavier loads, Reinforced ribs offer exceptional sidewall strength, Stainless steel nut on boxes for bolt-down capability, Overlapping covers prevent dirt and grass from settling between body and cover.
| Type | Extension |
| Series | 113 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Polyolefin |
| Color | Black |
| Domestic/Import | Domestic |
| Height | 6 in |
| Length | 19 in |
| Width | 14 in |
| Brand | NDSĀ® |
| UNSPSC | 40141769 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | NDS |
| UPC | 052063011363 |
| Manufacturer Part Number | 113-6 |
Residential and Commercial Applications
Price/Availability Accessible On Login

NDS®113 Rectangular Extension

