NC-SV Tankless Water Heater, 380 Kbtu/hr, Propane, Indoor/Outdoor, 0.80 EF
PartNORNC380SVP
MFGNC380-SV-ASME-LP
Description
Noritz® NC380-SV-ASME-LP NC-SV Tankless Water Heater, 380 Kbtu/hr, Propane, Indoor/Outdoor, 0.80 EF
Price/Availability Accessible On Login
- Available in standard power vent model that requires 5” Category III stainless steel pipe
- Heat exchanger is manufactured with commercial grade copper, 25% thicker piping than standard models
- Can be mounted indoors or installed outdoors using the optional vent cap (VC-6), sold separately
- Gas consumption ranges from 22,500 BTUh to 380,000 BTUh
- 5-year limited warranty on the heat exchanger and parts, 1 year labor warranty
- BTU input can range from 22,500 to 9.1 million BTUh (for 24-unit Multi-System)
The NC380 380,000 BTU propane tankless water heater has a maximum of 13.2 GPM with optional multi-system capability which can link up to 24 units. The single vent system allows stainless steel single-wall venting to be installed. This ASME certified commercial tankless unit heats water up to 180°F.
| Fuel Type | Propane |
| Heating Capacity | 380 Kbtu/hr |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Condensing/Non Condensing | Non-Condensing |
| Ultra Low NOx | No |
| Series | NC-SV |
| Energy Factor | 0.80 |
| Color | Silver |
| Flow Rate | 0.5 to 13.2 gpm |
| Material | Copper |
| Mounting Type | Wall Hung |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Temperature Rating | 100 to 180 deg F |
| Vent Size | 5 in |
| Water Connection | 1 in |
| Brand | Noritz® |
| Package Width | 16.5 in |
| Package Height | 39.5 in |
| Package Length | 24.5 in |
| Country of Origin | JP |
| Manufacturer | Noritz America Corp |
| UPC | 817000010379 |
| Manufacturer Part Number | NC380-SV-ASME-LP |
5 Years Heat Exchanger, Commercial Warranty
UL Listed, AHRI Certified, CSA Certified, ASME, ANSI Approved, NSF Approved
Price/Availability Accessible On Login

Noritz®NC-SV Tankless Water Heater, 380 Kbtu/hr, Propane, Indoor/Outdoor, 0.80 EF

