Adjustable Dauber With 1 in, Ball, 1 in, Capacity
PartOAT31301
MFG31301
Description
Oatey® Dauber, Adjustable, Plastic
Price/Availability Accessible On Login
- Adjustable handle extends to 6 in L
- Specially constructed to fit 8 oz to quart-size containers
- Cap fits tightly into the can to seal and prevent solvent loss or spills
Oatey® Adjustable Daubers are plastic brushes used to apply solvent cement or primer. With a 6 in. adjustable handle and easy-to-use design, this dauber provides ample distance from the application area while you work. Its cap fits tightly into the solvent cement or primer can and seals to prevent spillage. Oatey products have earned the trust of plumbing professionals for over 100 years.
| Type | Brush |
| Material | Plastic |
| Brand | Oatey® |
| Package Width | 1.5 in |
| Package Height | 0.75 in |
| UNSPSC | 31201617 |
| Alternate Part Number 1 | 10650278 |
| Package Length | 4.75 in |
| Country of Origin | TH |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 038753313016 |
| Manufacturer Part Number | 31301 |
1 Year Limited
ISO 91 Certified
For applying solvent cement to pipe and fittings
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Oatey®Adjustable Dauber With 1 in, Ball, 1 in, Capacity

