Inset Test Cap, 2 in Dia, ABS, White
PartOAT33461
MFG33461
Description
Oatey® Knock-Out™ Test Cap, Inset, 2 in Dia, ABS, White
Price/Availability Accessible On Login
- Oatey knockout test caps are a solvent weld test cap designed for use on SCH 40 ABS or PVC DWV piping for testing up to 17 psi or 40 ft head pressure
- Knockout test caps deep design provides strong, leak free connection, while tab feature keeps hands free from solvent cement
- Knockout center of test cap can be removed with tab to prevent possible blockage in piping
| Type | Test Cap |
| Nominal Size | 2 in |
| Color | White |
| Diameter | 2 in |
| Material | ABS |
| Brand | Oatey® |
| Package Width | 2.25 in |
| Package Height | 0.5 in |
| UNSPSC | 40141700 |
| Package Length | 2.25 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 038753334615 |
| Manufacturer Part Number | 33461 |
PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Oatey®Inset Test Cap, 2 in Dia, ABS, White

