No-Caulk Shower Drain Wrench, Carded
PartOAT42239
MFG42239
Description
Oatey® No-Calk® Shower Drain Installation Wrench, For Use With: No-Calk® Shower Base Drain, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Can be used with 1-1/2 in Schedule 40 DWV pipe and 1-1/2 in or 2 in Copper DWV pipe when caulking gasket is replaced
- Available with 4-1/4 in Stainless Steel or UltraShine PVD Polished Brass Snap-Tite Strainer
- When connecting to shower base, use silicone sealant
Oatey® is the leading brand of solvent cements, roof flashings, washing machine outlet boxes, air admittance valves, plumbing chemicals, wax bowl rings and hundreds of other plumbing specialty products. Found in many residential and commercial applications, Oatey products have earned the trust of both plumbing professionals and consumers since Oatey Co. was founded in 1916.
| Type | Shower Drain Accessory |
| Domestic/Import | Import |
| Suitable For Use With | No-Calk® Shower Base Drain |
| Brand | Oatey® |
| Package Width | 6 in |
| Package Height | 7 in |
| UNSPSC | 30181500 |
| Package Length | 7 in |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 038753422398 |
| Manufacturer Part Number | 42239 |
PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
For slab construction
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Oatey®No-Caulk Shower Drain Wrench, Carded

