IP Pipe Channel Clamp, 4 in, 200 lb Load, 4-1/2 in OD, Low carbon steel
PartPHDCCP4
MFGS2011AEG
Description
PHD IP Pipe Channel Clamp, Series: FIG 2011, 4 in Nominal, 200 lb, 4-1/2 in Outside Dia, 11 ga Thickness, Strut Mount, Low carbon steel, Electro-Galvanized
Price/Availability Accessible On Login
| Finish | Electro-Galvanized |
| Load Capacity | 200 lb |
| Material | Low Carbon Steel |
| Mounting Type | Strut |
| Nominal Size | 4 in |
| Outside Diameter | 4-1/2 in |
| Series | FIG 2011 |
| Thickness | 11 ga |
| Brand | PHD |
| UNSPSC | 31162906 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | PHD Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | S2011AEG |
1 Year
ANSI/MSS SP-58 (Type 60)|Federal A-A-1192A (Type 60)
Price/Availability Accessible On Login

PHDIP Pipe Channel Clamp, 4 in, 200 lb Load, 4-1/2 in OD, Low carbon steel

