Union, 3/4 in, Press x FNPT, Bronze
PartPPRFU34
MFG79705
Description
ProPress® Lead Free Pipe Union, Fitting/Connector Type: Union, 3/4 in Nominal, Press x FNPT, 200 psi, 0 To 250 deg F, Bronze, 2-27/64 in L, Import
Price/Availability Accessible On Login
Viega ProPress® is the original press pipe joining system. Pressing pipe connections saves time and labor compared to traditional soldering and Viega ProPress® offers more features and benefits than any other imitation press system.
| Fitting/Connector Type | Union |
| Nominal Size | 3/4 in |
| End Style | Press x FNPT |
| Material | Bronze |
| Dimensions | 2-27/64 in L |
| Domestic/Import | Import |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Temperature Rating | 0 to 250 deg F |
| Brand | ProPress® |
| Package Width | 0.8 in |
| Package Height | 1.1 in |
| UNSPSC | 40174900 |
| Package Length | 2.4 in |
| Country of Origin | DE |
| Manufacturer | Viega |
| UPC | 691514797052 |
| Manufacturer Part Number | 79705 |
Limited
CSA Certified|FM Approved|NSF 61|UL Listed
Potable Water Systems, Hot and Cold Water Systems, Heating Systems, Gas Systems, Fire Protection Systems and Solar Systems
Price/Availability Accessible On Login

ProPress®Union, 3/4 in, Press x FNPT, Bronze

