Pipe Clamp, 6 in Pipe, 6-5/8 in OD, 316/316L Stainless Steel
PartPSSCCP6SS6
MFGPSSCCP6SS6
Description
Pipe Clamp, 6 in Pipe, 6-5/8 in OD, 316/316L Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
- Safety factor of 5
- 1000 lb vertical, 250 lb transverse, 200 lb longitudinal load capacity
| Type | Channel Clamp |
| Finish | 316/316L Stainless Steel |
| Conduit Size | 6 in |
| Load Capacity | 1000 lb |
| Material | 316/316L Stainless Steel |
| Mounting Type | Channel |
| Nominal Size | 6 in |
| Specifications | 3/8-16 Hardware |
| Suitable For Use With | Pipe/Rigid Conduit |
| Thickness | 11 ga |
| Brand | Approved Vendors |
| Package Width | 1.25 in |
| Package Height | 1 in |
| Package Length | 8 in |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | PSSCCP6SS6 |
Combination Recess Hexagonal Head Machine Screw, Square Nut
ASTM A1011|ASTM A1011HSLA Grade 50
Strut Systems/Bolted Framing
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsPipe Clamp, 6 in Pipe, 6-5/8 in OD, 316/316L Stainless Steel

