Pipe Roller Hanger, 8 in, Steel, Zinc Plated
PartPSSPRH8
MFGPSSPRH8
Description
Pipe Roller Hanger, 8 in, Steel, Zinc Plated
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Pipe Roller |
| Nominal Size | 8 in |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Dimensions | 12-5/8 in H x 9 in W |
| Load Capacity | 780 lb |
| Maximum O.D Covering | 8-3/4 in |
| Pipe Size | 8 in |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | PSSPRH8 |
ANSI/MSS SP-69 and SP-58 Type 43|Federal Specification WW-H-171E and A-A-1192A Type 44 | PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer, and Bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsPipe Roller Hanger, 8 in, Steel, Zinc Plated

