Square Washer, 1/2 in, 9/16 in ID, 304/304L Stainless Steel
PartPSSSWSS12
MFGPSSSWSS12
Description
Square Washer, 1/2 in, 9/16 in ID, 304/304L Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Channel Washer |
| Finish | 304/304L Stainless Steel |
| Height | 0.3 in |
| Inside Diameter | 9/16 in |
| Length | 1.55 in |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Width | 1.55 in |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | PSSSWSS12 |
ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant | PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer, and Bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsSquare Washer, 1/2 in, 9/16 in ID, 304/304L Stainless Steel

