Hurricane Rated Wall Condenser Bracket, 31 in L x 18-1/2 in W x 10-3/8 in H
PartREC87740
MFG87740
Description
RectorSeal® Hurricane Rated Wall Condenser Bracket, 31 in Length, 18-1/2 in W, 10-3/8 in Height, Steel, Galvanized, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Made from heavy duty steel with a hot dipped galvanized finish
- The WBB500HR features a sliding cross bar for exceptional equipment W range and a level for added convenience
- Ultimate stability
- Min/Max mounting width: 9-3/4 to 31 in
- Min/Max mounting depth: 10-1/2 to 16 in
- Max load capacity: 500 lb, state of Florida approved
- Wind resistant support
- Universal bracket
- Model: WBB500HR
| Type | Bracket |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Galvanized |
| Height | 10-3/8 in |
| Length | 31 in |
| Material | Steel |
| Width | 18-1/2 in |
| Brand | RectorSeal® |
| Package Width | 4.06 in |
| Package Height | 3.46 in |
| UNSPSC | 40101700 |
| Package Length | 35.75 in |
| Country of Origin | VN |
| Manufacturer | RectorSeal |
| UPC | 021449877404 |
| Manufacturer Part Number | 87740 |
Price/Availability Accessible On Login

RectorSeal®Hurricane Rated Wall Condenser Bracket, 31 in L x 18-1/2 in W x 10-3/8 in H

