Straight Pipe Wrench, 1-1/2 in, 10 in L, Serrated Jaw, Cast Iron Handle
PartRGD31010
MFG31010
Description
RIDGID® Pipe Wrench, Heavy Duty Straight, 1-1/2 in Pipe, 10 in Overall Length, Serrated Jaw, Steel Jaw, I-Beam Handle, Cast Iron Handle
Price/Availability Accessible On Login
- Sturdy, cast iron housing and I-beam handle with full floating forged hook jaw, featuring self-cleaning threads with replaceable hook and heel jaws
RIDGID® pipe and tubing tools are the foundation of our heritage and brand promise to deliver the most innovative tools in the industry.
| Size | 10 in |
| Handle Material | Cast Iron |
| Handle Type | I-Beam |
| Jaw Material | Steel |
| Jaw Type | Hook |
| Overall Length | 10 in |
| Pipe Capacity | 1-1/2 in |
| Type | Heavy Duty Straight |
| Brand | RIDGID® |
| Package Width | 1 in |
| Package Height | 3 in |
| UNSPSC | 27111708 |
| Package Length | 10 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| UPC | 095691310101 |
| Manufacturer Part Number | 31010 |
Lifetime
GGG-W65IE|Type ll|Class A Federal Specified
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

RIDGID®Straight Pipe Wrench, 1-1/2 in, 10 in L, Serrated Jaw, Cast Iron Handle

