Water Heater Heat Pump, 480 VAC, 12.3 kW
PartRHEHPHD135VNU483
MFGHPHD-135VNU-483
Description
RheemĀ® HPHD-135VNU-483 Water Heater Heat Pump, 480 VAC, 12.3 kW
Price/Availability Accessible On Login
| Voltage Rating | 480 VAC |
| Power Rating | 12.3 kW |
| Amperage Rating | 35 A |
| Dimensions | 73.1 in L x 31.8 in W x 53.8 in H |
| Flow Rate | 34.9 gpm |
| Heating Capacity | Up to 198,305 Btu/hr |
| Material | 18 Gauge Stucco Aluminium |
| Phase | 3 |
| Pressure Rating | 225 psi |
| Temperature Rating | 150 deg F |
| Water Connection | 2 in |
| Brand | RheemĀ® |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | HPHD-135VNU-483 |
1 Year Limited
Price/Availability Accessible On Login

Rheem®Water Heater Heat Pump, 480 VAC, 12.3 kW

