Marathon® Tall Electric Water Heater, 30 gal, 4.5 kW, 240 VAC
PartRHEN30ETM
MFGMR30245US
Description
Rheem® Electric Water Heater, Series: Marathon®, 30 gal Tank, 240 V AC, 4500 W, Titanium Heating Element, 0.92 Energy Factor, 20 gph at 90 deg F Rise Recovery, 150 psi, Tall or Short: Tall, ASME Yes/No: No, Polybutene, 21-5/8 in Dia x 49-1/2 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Seamless, blow-molded, polybutene tank impervious to rust and corrosion
- Multiple layers of filament wound fiberglass give the tank unmatched strength
- Polyurethane insulation helps reduce energy consumption
- Recessed drain valve is out of the way of brooms and scrubbers
- High temperature polysulfone dip tube
- Tough molded polyethylene outer shell resists dents, scratches and salt air
- Well insulated for reduced standby heat loss
- Pipe wrap energy saving kit included to achieve maximum energy savings
- Marathon® lightweight tank is easier to maneuver and position
- Bowl shaped tank bottom drains completely
- Bowl shaped tank bottom allows complete sediment draining
- Water tight grommets keep out overhead moisture and condensation
- Thermally fused upper element provides protection against dry firing
- Titanium lower element for superior resistance to lime build-up
- Full-flow, brass drain valve
- Standard replacement parts
Marathon® non-metallic electric water heaters are durable, lightweight and warranted not to leak as long as you own your home.
| Tank Capacity Range | 28 to 30 gal |
| Power Rating | 4.5 kW |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Tall |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | Marathon® |
| Tank Capacity | 30 gal |
| ASME Yes/No | No |
| Dimensions | 21-5/8 in Dia x 49-1/2 in H |
| Energy Factor | 0.92 |
| Heating Element | Titanium |
| Material | Polybutene |
| Phase | 1 ph |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 20 gph at 90 deg F Rise |
| Tall or Short | Tall |
| Brand | Rheem® |
| Package Width | 22 in |
| Package Height | 54.5 in |
| UNSPSC | 40101825 |
| Alternate Part Number 1 | MR30245C |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| UPC | 020352595771 |
| Manufacturer Part Number | MR30245US |
Temperature and Pressure Relief Valve
Lifetime Limited on Tank and 6 Years on Parts
AHRI Certified|ANSI Specified|ASHRAE 90|CSA Certified|ICC Standard|Low Lead Compliant|NAECA Standard|UL Listed
Residential
Price/Availability Accessible On Login

Rheem®Marathon® Tall Electric Water Heater, 30 gal, 4.5 kW, 240 VAC

