Professional Prestige® Power Tall Residential Water Heater, 40 gal, Natural Gas, 50 Kbtu/hr, Ultra Low NOx, 0.90 Energy Factor, 12-Year Warranty
PartRHEN40NPDVHE12
MFG700684
Description
Rheem® 700684 Professional Prestige® Power Tall Residential Water Heater, 40 gal, Natural Gas, 50 Kbtu/hr, Ultra Low NOx, 0.90 Energy Factor, 12-Year Warranty
Price/Availability Accessible On Login
| Fuel Type | Natural Gas |
| Tank Capacity Range | 38 to 40 gal |
| Ultra Low NOx | Yes |
| Heating Capacity | 50 Kbtu/hr |
| Warranty Years | 12 |
| Type | Tall |
| Vent Type | Power |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | Professional Prestige® |
| Energy Factor | 0.90 |
| Tank Capacity | 40 gal |
| Condensing/Non Condensing | Condensing |
| Dimensions | 54.5 in H x 21.75 in D x 21.75 in W |
| Flow Rate | 3.8 gpm |
| Gas Connection | 1/2 in NPT |
| Pressure Rating | 40 psi |
| Recovery Rate | 64 gph |
| Tall or Short | Tall |
| Brand | Rheem® |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| UPC | 020352700684 |
| Manufacturer Part Number | 700684 |
12 Years Limited Tank and Parts
Price/Availability Accessible On Login

Rheem®Professional Prestige® Power Tall Residential Water Heater, 40 gal, Natural Gas, 50 Kbtu/hr, Ultra Low NOx, 0.90 Energy Factor, 12-Year Warranty

