Professional Classic Plus® Power Direct Tall Residential Water Heater, 50 gal, Natural Gas, 65 Kbtu/hr, 0.65 Energy Factor, 8-Year Warranty
PartRHEN50NPDVHR
MFGPRO+G50-65N RH62 PDV
Description
Rheem® Gas Water Heater, Series: Professional Classic Plus®, 65000 Btu/hr Heating, Natural Gas Fuel, 50 gal Tank, Hot Surface Ignition, Direct/Power Vent, 3 in Vent, 65.7 gph at 90 deg F Recovery Rate, 0.65, 3/4 in NPT Water Connection, Tall Tall or Short, No Ultra Low NOx, Indoor Indoor/Outdoor, 21-3/4 in Dia x 68-3/8 in H
Notice
Price/Availability Accessible On Login- THIS HEATER DOES NOT COMPLY WITH SCAQMD AND CANNOT BE SOLD IN MOST CALIFORNIA COUNTIES. PLEASE CHECK WITH YOUR SALESMEN IF UNSURE OF YOUR AIR DISTRICT LAWS
Professional Classic Plus® power direct vent gas water heaters are a perfect choice for tight construction and indoor air quality.
| Fuel Type | Natural Gas |
| Tank Capacity Range | 48 to 55 gal |
| Ultra Low NOx | No |
| Heating Capacity | 65 Kbtu/hr |
| Warranty Years | 8 |
| Type | Tall |
| Vent Type | Power Direct |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | Professional Classic Plus® |
| Energy Factor | 0.65 |
| Tank Capacity | 50 gal |
| Dimensions | 21-3/4 in Dia x 68-3/8 in H |
| Ignition Type | Hot Surface |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Recovery Rate | 65.7 gph at 90 deg F Rise |
| Tall or Short | Tall |
| Vent Size | 3 in |
| Water Connection | 3/4 in FNPT |
| Brand | Rheem® |
| UNSPSC | 40101825 |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| UPC | 020352622392 |
| Manufacturer Part Number | PRO+G50-65N RH62 PDV |
8 Years on Tank and Component Parts
AHRI Certified|ANSI Specified|ASHRAE 90|CSA Certified|ICC Standard|NAECA Standard
Residential Applications
Notice
Price/Availability Accessible On Login- THIS HEATER DOES NOT COMPLY WITH SCAQMD AND CANNOT BE SOLD IN MOST CALIFORNIA COUNTIES. PLEASE CHECK WITH YOUR SALESMEN IF UNSURE OF YOUR AIR DISTRICT LAWS

Rheem®Professional Classic Plus® Power Direct Tall Residential Water Heater, 50 gal, Natural Gas, 65 Kbtu/hr, 0.65 Energy Factor, 8-Year Warranty

