Professional Classic Plus® Tall Electric Water Heater, 55 gal, 4.5 kW, 240 VAC, 8-Year Warranty
PartRHEN55ET8
MFGPRO+E55 T2 RH94 EC1
Description
Rheem® Electric Water Heater, Standard, Series: Professional Classic Plus®, 55 gal Tank, 240 V AC, 4500 W, 3/4 in NPT Water Connection, Resistored Stainless Steel Heating Element, 0.92 Energy Factor, 21 gph at 90 deg F Rise Recovery, 150 psi, Tall or Short: Tall, ASME Yes/No: No, 22-1/4 in Dia x 57 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Efficiency - Isolated tank design reduces conductive heat loss, resistored stainless steel upper and lower heating elements to prolong anode rod and tank life
- Resistored stainless steel upper and lower heating elements to prolong anode rod and tank life
- Exclusive diagnostic system with glowing LEDs that verify heating element operation
- LEDs pin point the exact location of functioning or non-functioning heating elements
- High performance and lower operating cost
- Compliant with many electric utility incentive programs
- Premium grade anode rod provides long-lasting tank protection
- Electric junction box located above heating elements for easy installation
- Over-temperature protector cuts off power in excess temperature situations
- Automatic thermostat keeps water at desired temperature
- EverKleen™ Self-cleaning device fights harmful sediment build-up with a high-velocity spiraling water stream helps operating efficiency by saving energy, money and improving tank life
- Enhanced-flow brass drain valve
Professional Classic Plus® electric water heaters are engineered for longer life, high performance and lower operating cost.
| Tank Capacity Range | 55 to 66 gal |
| Power Rating | 4.5 kW |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Warranty Years | 8 |
| Type | Tall |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | Professional Classic Plus® |
| Tank Capacity | 55 gal |
| ASME Yes/No | No |
| Dimensions | 22-1/4 in Dia x 57 in H |
| Energy Factor | 0.92 |
| Heating Element | Resistored Stainless Steel |
| Phase | 1 ph |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 21 gph at 90 deg F Rise |
| Tall or Short | Tall |
| Water Connection | 3/4 in NPT |
| Brand | Rheem® |
| Package Width | 23 in |
| Package Height | 62.375 in |
| UNSPSC | 40101825 |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| UPC | 020352656120 |
| Manufacturer Part Number | PRO+E55 T2 RH94 EC1 |
Temperature and Pressure Relief Valve
8 Years Limited on Tank and Component Parts
AHRI Certified|ANSI Specified|ASHRAE 90|CSA Certified|ICC Standard|Low Lead Compliant|NAECA Standard|UL Listed
Residential
Price/Availability Accessible On Login

Rheem®Professional Classic Plus® Tall Electric Water Heater, 55 gal, 4.5 kW, 240 VAC, 8-Year Warranty

