Professional Classic® Atmospheric Short Residential Water Heater, 40 gal, Natural Gas, 36 Kbtu/hr, Ultra Low NOx, 0.62 Energy Factor
PartRHENLN40NS
MFGPROG39S-38U RH62 EC1
Description
Rheem® Gas Tank Water Heater, Series: Professional Classic™, 38000 Btu/hr Heating, Natural Gas, 1/2 in Gas Connection, 39 gal Tank, Atmospheric Vent, 3 or 4 in Vent, 38 gph Recovery, Energy Factor: 0.59, Wall Mount, 3/4 in Water Connection, Short, Ultra Low Nox: Yes, Stainless Steel, 21 in Dia x 52-1/8 in H
Price/Availability Accessible On Login
- More hot water at a low operating cost
- Guardian System™ and sensor - Exclusive fuel shut-off device for double protection
- Maintenance free no filter to clean
- Protective control system that disables the heater in the presence of flammable vapor accumulation
- Ultra Low NOx radiant burner design
- Meets 10 ng/J NOx requirements
- EverKleen™ patented system fights sediment build-up
- Reduces fuel costs
- Easy to light - No matches required
- Premium grade anode rod provides long-lasting tank protection
- High altitude compliant - All models certified to 10000 ft above sea level
- Enhanced flow brass drain valve
- Exclusive Rheem®glas® lining
- 38 gph at 90 deg F rise
Professional Classic™ Ultra Low NOx gas water heaters are SCAQMD rule 1121 compliant with 10 ng/J NOx emissions.
| Fuel Type | Natural Gas |
| Tank Capacity Range | 38 to 40 gal |
| Ultra Low NOx | Yes |
| Heating Capacity | 36 Kbtu/hr |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Short |
| Vent Type | Atmospheric |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | Professional Classic® |
| Energy Factor | 0.62 |
| Tank Capacity | 40 gal |
| Dimensions | 21 in Dia x 52-1/8 in H |
| Gas Connection | 1/2 in |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Wall |
| Recovery Rate | 38 gph |
| Tall or Short | Short |
| Vent Size | 3 or 4 in |
| Water Connection | 3/4 in |
| Brand | Rheem® |
| Package Width | 21.75 in |
| Package Height | 52.5 in |
| UNSPSC | 40101825 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | PROG39S-38U RH62 EC1 |
Temperature and Pressure Relief Valve
6 Years Limited On Tank and Parts with ProtectionPlus™ Tank Warranty becomes 10 Years Limited
ANSI Specified|AHRI Certified|ASHRAE 90|CSA Certified|ICC Standard|Low Lead Compliant|NAECA Standard|SCAQMD Rule 1121 Compliant|US Green Building Council Member(Leed Point - 1)|Prop65: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm.
Residential Applications
Price/Availability Accessible On Login

Rheem®Professional Classic® Atmospheric Short Residential Water Heater, 40 gal, Natural Gas, 36 Kbtu/hr, Ultra Low NOx, 0.62 Energy Factor

