RTGH-DV Condensing Tankless Water Heater, 180 Kbtu/hr, Natural Gas, Indoor, Ultra Low NOx, 0.94 EF
PartRHERTGHRH10DVN
MFGRTGH-RH10DV 180N
Description
RheemĀ® Tankless Gas Water Heater, Series: RTGH, 180000 Btu/hr Heating, Natural Gas, 3/4 in Gas Connection, Direct Electronic Ignition, Direct Vent, 2 or 3 in Vent Size, Condensing, 11 gpm, 0.94 Energy Factor, Wall Mount, 3/4 in Water Connection, 15 to 150 psi, Ultra Low NOx: Yes, Carbon Steel, Indoor, 17.3 in W x 14.8 in D x 28.7 in H, Residential
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Flexible installations and compatibility with more situations
Instant hot water at the tap saving time and reducing water waste.
| Fuel Type | Natural Gas |
| Heating Capacity | 180 Kbtu/hr |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Condensing/Non Condensing | Condensing |
| Ultra Low NOx | Yes |
| Series | RTGH-DV |
| Energy Factor | 0.94 |
| Commercial/Residential/Dual | Residential |
| Dimensions | 17.3 in W x 14.8 in D x 28.7 in H |
| Flow Rate | 11 gpm |
| Gas Connection | 3/4 in |
| Ignition Type | Direct Electronic |
| Material | Carbon Steel |
| Mounting Type | Wall |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Vent Size | 2 or 3 in |
| Vent Type | Direct |
| Water Connection | 3/4 in |
| Brand | RheemĀ® |
| UNSPSC | 40101825 |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | RTGH-RH10DV 180N |
12 Years On Heat Exchanger Residential, 5 Years On Heat Exchanger Commercial, 5 Years On Parts and 1 Year On Labor
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Rheem®RTGH-DV Condensing Tankless Water Heater, 180 Kbtu/hr, Natural Gas, Indoor, Ultra Low NOx, 0.94 EF

