Single Strap Pipe Saddle, 6 in, 1 in FNPT
PartRMC101S7601IP
MFG282-076042
Description
RomacĀ® Service Saddle, Series: 101S, 6 in Nominal, Thread, Up to 350 psi, 5/8 in Bolt, 304 Stainless Steel Bolt, Ductile Iron Clamp, Nitrile Butadiene Rubber Gasket, 9.63 in L x 4 in W, Shop Coated, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Recommended for use on steel, asbestos cement and cast iron pipe
- 1 in IP tap
- 6.63 to 7.6 in OD
| Type | Single Strap |
| Nominal Size | 6 in |
| Connection Type | 1 in FNPT |
| Bolt Material | 304 Stainless Steel |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Clamp Material | Ductile Iron |
| Dimensions | 9.63 in L x 4 in W |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Shop Coated |
| Gasket Material | Nitrile Butadiene Rubber |
| Hole Diameter | 6.63 to 7.6 in OD |
| Pressure Rating | Up to 350 psi |
| Brand | RomacĀ® |
| UNSPSC | 40175307 |
| Alternate Part Number 1 | 101S-7.60 X 1 IP |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Romac Industries |
| Manufacturer Part Number | 282-076042 |
(1) 304 Stainless Steel Strap, Gasket, 5/8 in UNC Rolled Thread Bolts and Heavy Hex Nuts, 304 Stainless Steel Washers
2 Years
ASTM A536 Grade 65-45-12 Body|ASTM A240 Strap|ASTM A194 Bolts and Nuts|ASTM MBC 610 Gasket|ANSI/AWWA C800
Price/Availability Accessible On Login

Romac®Single Strap Pipe Saddle, 6 in, 1 in FNPT

