Double Strap Pipe Saddle, 8 in, 2 in CC Tapered Thread
PartRMC202S9802CC
MFG285-098071
Description
Romac® Service Saddle, Series: 202S, 8 in Nominal, Thread, Up to 350 psi, 5/8 in UNC Bolt, 304 Stainless Steel Bolt, Ductile Iron Clamp, Nitrile Butadiene Rubber Gasket, 11.81 in L x 4.7 in W, Shop Coated, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Shop coat ductile iron service saddle with two stainless steel straps
- Gasket is made from nitrile butadiene rubber (NBR) compounded for water and sewer service and a tolerance of petroleum products
- Straps are 2 in wide to spread out clamping forces on the pipe and passivated for corrosion resistance
- 18-8 heavy gauge 304 stainless steel bolt and flat washer
- 2 in CC tap
- 8.63 to 9.8 in OD sleeve
- Recommended for use on steel, cast iron, asbestos cement, plastic and other types of pipe
| Type | Double Strap |
| Nominal Size | 8 in |
| Connection Type | 2 in CC Tapered Thread |
| Bolt Material | 304 Stainless Steel |
| Bolt Size | 5/8 in UNC |
| Clamp Material | Ductile Iron |
| Dimensions | 11.81 in L x 4.7 in W |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Shop Coated |
| Gasket Material | Nitrile Butadiene Rubber |
| Hole Diameter | 8.63 to 9.8 in OD |
| Pressure Rating | Up to 350 psi |
| Brand | Romac® |
| UNSPSC | 31162906 |
| Alternate Part Number 1 | 202S-9.80 X 2 CC |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Romac Industries |
| Manufacturer Part Number | 285-098071 |
(2) 304 Stainless Steel Straps, 5/8 in UNC Rolled Threaded Bolts and Heavy Hex Nuts, 304 Stainless Steel Washers, Gasket
2 Years
ASTM A536 Grade 65-45-12 Body|ASTM A240 Strap|ASTM A194 Bolts and Nuts|ASTM D 2000 MBC 610 and NSF 61 Certified Gasket|ANSI/AWWA C800
Price/Availability Accessible On Login

Romac®Double Strap Pipe Saddle, 8 in, 2 in CC Tapered Thread

