Double Strap Pipe Saddle, 4 in, 3/4 in FNPT
PartRMC202U48034IP
MFG284-048032
Description
RomacĀ® Service Saddle, Series: 202U, 4 in Nominal, Thread, Up to 350 psi, 5/8 in UNC Bolt, 304 Stainless Steel Bolt, Ductile Iron Clamp, Nitrile Butadiene Rubber Gasket, 7 in L x 4 in W, Shop Coated, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Shop coat ductile iron service saddle with double U-bolt
- Recommended for use on steel and cast iron pipe
- Not recommended for PVC pipe
- 3/4 in IP tap
- 4-1/2 to 4.8 in OD sleeve
| Type | Double Strap |
| Nominal Size | 4 in |
| Connection Type | 3/4 in FNPT |
| Bolt Material | Steel |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Clamp Material | Ductile Iron |
| Dimensions | 7 in L x 4 in W |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Shop Coated |
| Gasket Material | Nitrile Butadiene Rubber |
| Hole Diameter | 4.5 to 4.8 in OD |
| Pressure Rating | 350 psi |
| Brand | RomacĀ® |
| UNSPSC | 31162906 |
| Alternate Part Number 1 | 202U-4.80 X 3/4 IP |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Romac Industries |
| Manufacturer Part Number | 284-048032 |
Nitrile Butadiene Rubber Gasket, (2) 5/8 in UNC Rolled Threaded Steel U-Bolts and Heavy Hex Nuts, 5/8 in Flat Washers
2 Years
ASTM A536 Grade 65-45-12 Body|ASTM MBC 610 Gasket|AISI C1018 Bolt and Nut|ANSI/AWWA C800
Price/Availability Accessible On Login

Romac®Double Strap Pipe Saddle, 4 in, 3/4 in FNPT

