Tap Sleeve Pipe Saddle, 16 in, 6 in Flanged
PartRMCFTS42016226
MFG320-16220610
Description
RomacĀ® Tapping Sleeve, Series: FTS420, 16 in Nominal, Flange, Up to 150 psi, 3/4 in UNC Bolt, Low Alloy Steel Bolt, Fabricated Carbon Steel Clamp, Nitrile Butadiene Rubber Gasket, 12 in L, Fusion Bonded Epoxy Coated, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Fabricated steel tapping sleeve with triangular side bars and drop-in bolts
- Recommended for use on steel, cast iron and other types of pipe
- FTS420 is not recommended for use on thin wall pipe such as IPS size PVC pipe, PIP and SDR35
- 6 in class D plate flange
- 15.73 to 16.22 in OD sleeve
- 8 to 12 mil fusion bonded epoxy coated
| Type | Tap Sleeve |
| Nominal Size | 16 in |
| Connection Type | 6 in Flanged |
| Bolt Material | Low Alloy Steel |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Clamp Material | Fabricated Carbon Steel |
| Dimensions | 12 in L |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Fusion Bonded Epoxy Coated |
| Gasket Material | Nitrile Butadiene Rubber |
| Hole Diameter | 15.73 to 16.22 in OD |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Brand | RomacĀ® |
| UNSPSC | 40175307 |
| Alternate Part Number 1 | FTS420-16.22 X 6 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Romac Industries |
| Manufacturer Part Number | 320-16220610 |
Nitrile Butadiene Rubber Gasket, (6) 3/4 in UNC Rolled Thread High Strength Low Alloy Steel Trackhead Bolts and Heavy Hex Nuts, 3/4 in NPT 304 Stainless Steel Test Plug
2 Years
ASTM A36 Body|ASTM D2000 Gasket|AWWA C111 Bolt and Nut|AWWA C223|MSS SP-60 Flange and MSP SP-124
Used to make a branch outlet from a main supply line with extra protection for lines subjected to excessive beam loads
Price/Availability Accessible On Login

Romac®Tap Sleeve Pipe Saddle, 16 in, 6 in Flanged

