150 Band Clamp, 2-1/2 in, 3 in L, Stainless Steel
PartRMCSC293
MFG150-2903
Description
RomacĀ® Pipe Repair Clamp, Series: SC, 2-1/2 in Standard Steel Pipe, 304 Stainless Steel, 3 in L, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Recommended for use on steel, cast iron, asbestos cement, plastic and other types of pipe
| Type | Band |
| Pipe Size | 2-1/2 in |
| Length | 3 in |
| Material | Stainless Steel |
| Series | 150 |
| Dimensions | 3 in L |
| Domestic/Import | Domestic |
| Brand | RomacĀ® |
| UNSPSC | 40173804 |
| Alternate Part Number 1 | SC - 29 X 3 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Romac Industries |
| Manufacturer Part Number | 150-2903 |
Nitrile Butadiene Rubber (Buna-N) Gasket, (1) Mild Steel Bolts and Nuts, Mild Steel Washers
ASTM 240 Body|ASTM A536 Grade 65-45-12 Lug|AWWA C230
Used to Repair Splits and Holes
Price/Availability Accessible On Login

Romac®150 Band Clamp, 2-1/2 in, 3 in L, Stainless Steel

