Country Pull-Out Kitchen Faucet, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1-Hole, Polished Nickel
PartROHR77V3PN
MFGR77V3PN
Description
Rohl® Kitchen Faucet, Country, 1.8 gpm, Swivel Spout, 9 in Spout Reach, 6 in Spout Height, Lever Handle, 1 Handles, Side Spray(Y/N): Yes, 1 Faucet Holes, 2 Spray Functions, 2-1/4 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic Disc, 8-1/2 in H, Brass, Polished Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- Dissimilar ceramic discs for smooth operation and long life
- Hard water resistant soft touch elastomer spray face and anti-scald device
- Stainless steel coil and long-lasting chlorine resistant inner liner
- 1-3/8 in hole cutout
- IAPMO compliant double check valve
- Handspray locks into spray mode
| Type | Kitchen |
| Color Family | Nickel |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Pull-Out |
| Side Spray (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 1 |
| Collection | Country |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Polished Nickel |
| Dimensions | 8-1/2 in H |
| Flow Rate | 1.8 gpm |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/4 in |
| Number of Spray Functions | 2 |
| Spout Height | 6 in |
| Spout Reach | 9 in |
| Spout Type | Swivel |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Brand | Rohl® |
| UNSPSC | 30181702 |
| Manufacturer | House of Rohl |
| UPC | 824438080621 |
| Manufacturer Part Number | R77V3PN |
2 Years Limited
Price/Availability Accessible On Login

Rohl®Country Pull-Out Kitchen Faucet, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1-Hole, Polished Nickel

