Professional Classic® Point-of-Use Electric Water Heater, 2.5 gal, 1.4 kW, 120 VAC
PartRUD2E120
MFGPROE2 1 RU POU
Description
RUUD® Electric Water Heater, Point-of-Use, Series: Professional Achiever™, 2.5 gal Tank, 120 V, 1440 W, 1 ph, 1/2 in NPT Water Connection, Stainless Steel Heating Element, Wall Mount, ASME Yes/No: No, 9-3/4 in Dia x 14 in H, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Single resistored stainless steel heating element to prolong anode rod and tank life
- High efficiency heating element
- Over temperature protector cuts off power in excess temperature situations
- Automatic thermostat keeps water at desired temperature
- Wall bracket for easy wall mount installations and corrosion resistant 1/4 turn drain valve included with 2.5 gal model
- Exclusive Rheem®glas® tank lining resists corrosion and prolongs tank life
- Enhanced flow brass drain valve
Professional Achiever™ Point-of-Use electric water heaters feature a space-saving design for installation in limited spaces.
| Tank Capacity Range | 1.5 to 6 gal |
| Power Rating | 1.4 kW |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Point-of-Use |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | Professional Classic® |
| Tank Capacity | 2.5 gal |
| ASME Yes/No | No |
| Dimensions | 9-3/4 in Dia x 14 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Heating Element | Stainless Steel |
| Mounting Type | Wall |
| Phase | 1 ph |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Water Connection | 1/2 in FNPT |
| Brand | RUUD® |
| UNSPSC | 40101825 |
| Alternate Part Number 1 | RUD2E120 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | PROE2 1 RU POU |
1/4 Turn Drain Valve, Temperature and Pressure Relief Valve
6 Years Limited On Tank and Parts
AHRI Certified|ANSI Specified|ASHRAE 90|Energy Star® Certified|ICC Standard|Low Lead Compliant|NAECA Standard|UL 174 Certified|Prop65: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm.
Residential Applications
Price/Availability Accessible On Login

RUUD®Professional Classic® Point-of-Use Electric Water Heater, 2.5 gal, 1.4 kW, 120 VAC

