Endeavor® Three Stage Condensing Unit, 3 ton, 36 Kbtu/hr Cooling, 15 SEER, 208-240 VAC, 1 ph
PartRUURA15AZ36AJ3CA
MFGRA15AZ36AJ3CA
Description
RUUD® RA15AZ36AJ3CA Endeavor® Three Stage Condensing Unit, 3 ton, 36 Kbtu/hr Cooling, 15 SEER, 208-240 VAC, 1 ph
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
- EcoNet® Enabled: Automatic system configuration and optimization
- PlusOne® Diagnostics & Bluetooth Connectivity: With the Rheem Contractor & EcoNet® Apps, built-in technology makes advanced set-up, monitoring, troubleshooting and repairing the product easier than ever before
- PlusOne® Variable Speed Twin Rotary Compressor & Inverter Drive:Features Inverter operation from 40 to 70% capacity or 100% capacity via line voltage with the EcoNet® Smart Thermostat, 3-speed operation when installed with a 24V two-stage thermostat, Provides precise temperature control, advanced humidity control and greater efficiency
- Swept Wing Fan Technology: Features quieter operation and improved unit acoustics
- 7mm Condenser Copper Coil: Requires less refrigerant allowing for a smaller and lighter footprint while enhancing reliability
- PlusOne® Expanded Value Space: 3 in.- 4 in.- 5 in. service valve space - provides a minimum working area of 27-square inches for easier access
- PlusOne® Triple Service Access: 15 in. wide, industry leading corner service access, two fastener, removeable corner and individual louver panels-makes repairs easier and faster
| Type | Three Stage |
| Cooling Capacity | 36 Kbtu/hr |
| Nominal Capacity | 3 ton |
| Series | Endeavor® |
| SEER Rating | 15 |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| Phase | 1 ph |
| Amperage Rating | 15 A |
| Compressor Type | Rotary |
| Fins per Inch | 24 |
| Liquid Line Size | 3/8 in |
| Locked Rotor Amperage | 70 |
| Maximum Breaker Current Rating | 30 A |
| Motor HP | 1/5 hp |
| Motor Speed | 3 |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Suction Line Size | 3/4 in |
| Brand | RUUD® |
| Item Width | 37.56 in |
| Item Length | 37.64 in |
| Item Height | 33.32 in |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| UPC | 662021590986 |
| Manufacturer Part Number | RA15AZ36AJ3CA |
Conditional Parts (Registration Required): Ten (10) Years
UL Listed
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT

RUUD®Endeavor® Three Stage Condensing Unit, 3 ton, 36 Kbtu/hr Cooling, 15 SEER, 208-240 VAC, 1 ph

