Residential Heat Pump, 4 ton, 48 Kbtu/hr Heating, 208-240 VAC, 1 ph
PartRUURD18AY48AJVCA
MFGRD18AY48AJVCA
Description
RUUD®, RD18AY48AJVCA, Heat Pump, Series: RD18AY, 4 ton Nominal, 48000 Btu/hr Heating, 208/230 V AC, 1 pH, 60 Hz Power Source, 4350 cu-ft/min Flow Rate, 13 EER, 19 SEER, 10 HSPF, Variable Speed Inverter-Driven Compressor, R-454B Refrigerant, 7/8 in Suction Line, 3/8 in Discharge Line, 1/3 hp Motor, 550 rpm, 50 dBA Sound Level, 58 in H x 19.8 in W x 40.4 in L Dimensions
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
| Nominal Capacity | 4 ton |
| Heating Capacity | 48 Kbtu/hr |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| Phase | 1 ph |
| Compressor Type | Variable Speed Inverter-Driven |
| Dimensions | 58 in H x 19.8 in W x 40.4 in L |
| Discharge Line Size | 3/8 in |
| Drive Type | Variable Speed Inverter-Driven |
| EER Rating | 13 EER2 |
| Flow Rate | 4350 cu-ft/min |
| HSPF Rating | 10 EER2 |
| Motor HP | 1/3 hp |
| Motor RPM | 550 rpm |
| Power Source | 208/230 V AC, 1 ph, 60 Hz |
| Refrigerant Type | R-454B |
| SEER Rating | 19 EER2 |
| Series | RD18AY |
| Sound Level | 50 dBA |
| Suction Line Size | 7/8 in |
| Brand | RUUD® |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| UPC | 662021758904 |
| Manufacturer Part Number | RD18AY48AJVCA |
Limited
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT

RUUD®Residential Heat Pump, 4 ton, 48 Kbtu/hr Heating, 208-240 VAC, 1 ph

