Reducer Coupling, 1 x 3/4 in, Crimp PEX, Poly
PartSBPPR134
MFGUP060
Description
Sharkbite®, UP060, Reducing Coupling, 1 x 3/4 in Nominal, PEX Barb End Style, Poly-Alloy, 95 to 118 deg F, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Advanced polymer solution for when corrosion may affect DZR brass products, can be used with either SharkBite clamp rings or SharkBite® crimp rings
- The time saving clamp rings and tool offer reduced equipment cost, one tool clamps all sizes and the necessity to check each fitting ring with a go/no-go gauge is eliminated
- Copper crimp rings and the heavy duty tool with interchangeable jaws, does not require calibration and allows each joint to be checked with a go/no-go gauge
- ASTM F877 specification for crosslinked polyethylene (PEX) plastic hot and cold-water distribution systems
- ASTM F2098 specification for stainless steel clamps for securing SDR9 cross-linked polyethylene (PEX) tubing to metal insert fittings
- ASTM F1807 specification for metal insert fittings utilizing a copper crimp ring for SDR9 cross-linked polyethylene (PEX) tubing
The SharkBite® PEX Poly Alloy Barb Coupling is an easy to install, low-cost solution to connect to PEX tubing. This fitting allows you to transition pipe size with one fitting. These fittings are suitable for potable water distribution and hydronic heating applications. SharkBite® PEX Poly Alloy Barb fittings can be used in both a stainless steel clamp system, or a copper crimp ring system as well (each sold separately).
| Fitting/Connector Type | Reducer Coupling |
| Nominal Size | 1 x 3/4 in |
| Material | Poly |
| End Style | Crimp PEX |
| Domestic/Import | Import |
| Temperature Rating | 95 to 118 deg F |
| Brand | Sharkbite® |
| Package Width | 0.98 in |
| Package Height | 0.98 in |
| UNSPSC | 40141734 |
| Package Length | 1.69 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 697285221130 |
| Manufacturer Part Number | UP060 |
Limited
ASTM F1807/F877/F2098|ANSI/NSF 61|NSF 372
Stainless Steel Clamp System and Copper Crimp Ring System
Price/Availability Accessible On Login

Sharkbite®Reducer Coupling, 1 x 3/4 in, Crimp PEX, Poly

