Round Vent Increaser, 4 x 5 in Dia
PartSEL4RV5RVINCREASER
MFG104305
Description
SelkirkĀ® by Duravent Increaser, Double Wall Low Profile, 4 x 5 in Diameter, Steel, Galvanized
Price/Availability Accessible On Login
- Used to increase pipe diameter
- Used for tight installations to optimize space
- Maximum screw size 3/8 in
| Fitting/Connector Type | Increaser |
| Type | Round |
| Pipe Size | 4 x 5 in |
| Diameter | 4 x 5 in |
| Finish | Galvanized |
| Height | 2.5 in |
| Length | 7.65 in |
| Material | Steel |
| Suitable For Use With | Type B Gas Vent Systems |
| Width | 8.55 in |
| Brand | SelkirkĀ® by Duravent |
| UNSPSC | 40101512 |
| Alternate Part Number 1 | 4RV-I5 |
| Manufacturer | Duravent Group |
| UPC | 053713125843 |
| Manufacturer Part Number | 104305 |
Limited Lifetime
Residential, Commercial and Industrial Applications
Price/Availability Accessible On Login

SelkirkĀ® by DuraventRound Vent Increaser, 4 x 5 in Dia

