Round Vent Cap/Termination, 4 in Dia
PartSEL4RVDRAFTHOODCONN
MFG104240
Description
SelkirkĀ® by Duravent Draft Hood Connector, Single Wall, 4 in Diameter, 4-1/2 in Length, Steel, Galvanized, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Connects single wall vent to B-Vent
- Used to connect pipe to draft hood at appliance
| Fitting/Connector Type | Cap/Termination |
| Type | Round |
| Pipe Size | 4 in |
| Diameter | 4 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Galvanized |
| Height | 6 in |
| Length | 4.4 in |
| Material | Steel |
| Suitable For Use With | Type B Gas Vent Systems |
| Width | 4.4 in |
| Brand | SelkirkĀ® by Duravent |
| UNSPSC | 40101512 |
| Alternate Part Number 1 | 4RV-DH |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Duravent Group |
| UPC | 053713125829 |
| Manufacturer Part Number | 104240 |
Limited Lifetime
Residential, Commercial and Industrial Applications
Price/Availability Accessible On Login

SelkirkĀ® by DuraventRound Vent Cap/Termination, 4 in Dia

