Round Vent Wye, 5 x 4 x 3 in Dia
PartSEL5RV43FY
MFG1051343
Description
SelkirkĀ® by Duravent Wye, Fixed, Series: RV Series, 5 x 4 x 3 in Size, 11-1/2 in Length, For Use With: Type B Gas Vent Systems
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Used to transition system from horizontal to vertical orientation
- Provides better flue gas flow than a traditional Tee
| Fitting/Connector Type | Wye |
| Type | Round |
| Pipe Size | 5 x 4 x 3 in |
| Length | 11-1/2 in |
| Series | RV |
| Size | 5 x 4 x 3 in |
| Suitable For Use With | Type B Gas Vent Systems |
| Brand | SelkirkĀ® by Duravent |
| UNSPSC | 40101512 |
| Alternate Part Number 1 | 5RV4-3FY |
| Manufacturer | Duravent Group |
| UPC | 053713848827 |
| Manufacturer Part Number | 1051343 |
UL Listed
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

SelkirkĀ® by DuraventRound Vent Wye, 5 x 4 x 3 in Dia

