Round Vent Increaser, 5 x 6 in Dia
PartSEL5RV6RVINCREASER
MFG105306
Description
SelkirkĀ® by Duravent Increaser, Double Wall Low Profile, 5 x 6 in Diameter, Steel, Galvanized
Price/Availability Accessible On Login
- Used to increase pipe diameter
- Used for tight installations to optimize space
- Maximum screw size 3/8 in
| Fitting/Connector Type | Increaser |
| Type | Round |
| Pipe Size | 5 x 6 in |
| Diameter | 5 x 6 in |
| Finish | Galvanized |
| Height | 1.85 in |
| Length | 7.65 in |
| Material | Steel |
| Suitable For Use With | Type B Gas Vent Systems |
| Width | 7.1 in |
| Brand | SelkirkĀ® by Duravent |
| UNSPSC | 40101512 |
| Alternate Part Number 1 | 5RV-I6 |
| Manufacturer | Duravent Group |
| UPC | 053713126253 |
| Manufacturer Part Number | 105306 |
Lifetime
Residential, Commercial and Industrial Applications
Price/Availability Accessible On Login

SelkirkĀ® by DuraventRound Vent Increaser, 5 x 6 in Dia

