Crimping Tool, 1/2 to 3/4 in
PartSHB23251
MFG23251
Description
Sharkbite® PEX Crimp Tool, Combo, 1/2 to 3/4 in, 15 in Overall Length, Steel Body
Price/Availability Accessible On Login
- PEX/Barb tools provide everything needed to ensure a dependable trouble free installation or repair of PEX/Barb connection systems
- From our PEX crimp tool to our plastic pipe cutters, our line of rugged tools offer everything needed to cut, secure or remove PEX pipe
This is a tool intended for use with crimp ring PEX pipe installations. The SharkBite PEX Crimp Tool compresses small copper crimp bands to secure tubing with PEX barb fittings. This product is available in a range of sizes to fit various installation needs.
| Type | Crimping |
| Bare Tool/Kit | Tool |
| Jaw Capacity | 1/2 to 3/4 in |
| Body Material | Steel |
| Capacity | 1/2 to 3/4 in |
| Overall Length | 15 in |
| Brand | Sharkbite® |
| UNSPSC | 27111600 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 697285232518 |
| Manufacturer Part Number | 23251 |
1 Year Limited
NSF Approved
PEX Plumbing
Price/Availability Accessible On Login

Sharkbite®Crimping Tool, 1/2 to 3/4 in

